Bölümler

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Rekreasyon

Türkiye’de vakıf üniversiteleri bünyesinde 2008 de kurulan ilk Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Rekreasyon Bölümün amacı; Kişilerin tüm sorumluluklarından ve fizyolojik ihtiyaçlardan kurtulduktan sonra kalan boş zamanlarını, eğlenerek, dinlenerek ve kendilerinin yaşam kalitelerine birşey katmasını sağlayacak Rekreasyon Liderlerini yetiştirmektir.

Bu bölümde 4 yıl boyunca eğitim gören öğrenciler; farklı yaş ve yetenek grubundaki bireylere liderlik yapacak şekilde temel spor derslerinin yanı sıra Turizm, işyeri Rekreasyonu, kampüs rekreasyonu, açık alan rekreasyonu,  engelliler rekreasyonu, sportif animasyon konularında eğitim alırlar.  Ayrıca öğrenciler 3. Sınıftan itibaren Rekreasyon Yönetimi, Engelliler Rekreasyonu ve Turizm, doğa ve macera sporları modüllerinden birini seçerek bu konularda uzmanlaşırlar.

Öğrencilerimiz 4 yıllık eğitim süresince Yan dal, çift ana dal yapabilirler ve  anlaşmalı Erasmus ülke üniversitelerine giderek bir veya iki dönem eğitim alabilirler, Lisans eğitimini tamamladıktan sonra tezli veya tezsiz Yüksek Lisans yapabilirler.  Mezunlarımız Rekreasyon merkezlerinde, Spor Bakanlığı bünyesinde, Belediyelerin spor alanlarında, turizm sektöründe, kamu ve özel şirketlerin spor merkezlerinde çalışabilirler. Formasyon eğitimini alan öğrencilerimiz ise Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapabilirler.

Kuruluş Yılı 2008-2009
Puan Türü Özel Yetenek
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık     İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi  4 Yıl
Yerleşke Bilgisi  Levent Yerleşkesi


Üniversitemiz belirli dönemlerde yapılan Özel Yetenek Sınavları ile öğrenci almıştır. Özel Yetenek Sınavı’na katılabilmek için ÖSYM’nin belirlemiş olduğu TYT puan türlerinin herhangi birinden 150 ve üstünde puan alma şartı yeterlidir.

Bölüm Başkanı Mesajı

Kısaca Rekreasyon; Bireyin kendini yenilmesi, diğer bireylerle sosyalleşmesi, daha huzurlu ve mutlu bir hayat sürebilmesi için, zorunlu işleri dışında kalan boş zamanlarını kendi arzusu ve tercihleri dahilinde özgürce değerlendirmesi olarak tanımlanır. Rekreasyon, bireyin tercih ettiği aktiviteleri yaparak beyninin ve zihninin dinlenerek kaldığı yerden devam etmesini sağlar. Rekreasyon, bireyin yaşam dengesini kurmasının önemli bir parçasıdır. Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Rekreasyon Bölümde 4 yıl boyunca eğitim gören öğrenciler; farklı yaş ve yetenek grubundaki bireylere liderlik yapacak şekilde temel spor derslerinin yanı sıra Turizm, işyeri Rekreasyonu, kampüs rekreasyonu, açık alan rekreasyonu, engelliler rekreasyonu, sportif animasyon konularında eğitim alırlar.  Ayrıca öğrenciler 3. Sınıftan itibaren Rekreasyon Yönetimi, Engelliler Rekreasyonu ve Turizm, doğa ve macera sporları modüllerinden birini seçerek bu konularda uzmanlaşırlar.

REKREASYON

  1. Geleceğin mesleği; Rekreasyon Eğitmenliği
  2. Sağlıklı ve mutlu yaşamın reçetesi Rekreasyon
  3. Doğa, özgürlük ve hareket= Rekreatif sporlar
  4. Boş zaman boşa geçirilmiş zaman DEĞİLDİR.
  5. Bireyin gelişiminin anahtarı Rekreasyon.

Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Turgay TURAN

Rekreasyon Bölüm Başkanı