Bölümler

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Spor Yöneticiliği

Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Y.O 2008 yılında Türkiye de vakıf üniversiteleri içerisinde hem Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, hem de bünyesinde barındırdığı üç bölümden biri olan Spor Yöneticiliği Bölümü ilk açılan bir bölümdür. Dört yıl (sekiz sömestre)olan programın ilk iki yılı program dili İngilizce olarak başlamış olup bugün eğitim dili Türkçe olarak 349 öğrencisi ile hizmete devam etmektedir. Yaklaşık on yıldan beri büyük bir metropol olan İstanbul da hizmet veren bölüm, gerek eğitim yapılan yerin merkezde oluşu, gerekse öğretim üyesi kalitesinin bilinilirliği ile en çok tercih edilen bölümlerden biridir.

 Spor Yöneticiliği bölümünün amacı; ülkemizde sporun sevk ve idaresinde yer alacak ulusal ve uluslararası alanlarda yeterliliğini gösterebilen donanımlı, üstün nitelikli spor yöneticilerinin yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Y.O Spor Yöneticiliği bölümü müfredat programı günümüzde alanın ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanmış bir programdır. İlk iki sene diğer bölümler ile ortak derslerin yer aldığı programın son iki senesi modüler programlara ayrılmıştır. Spor ve Medya, Spor Endüstrisi ve Pazarlama, Fitness ve Rekreasyon Yönetimi adı altında yer alan bu modüllerde okutulan dersler sahanın ihtiyaç duyduğu alanlara direkt olarak şekilde hitap etmektedir. Son iki yarıyıl öğrencilere sahada  uygulama yapma olanağı sağlamak için seçtikleri modüllerle ilişkili, özel ya da kamu kurum ve kuruluşlarında uygulamalı eğitimlere katılarak, alanın gerektirdiği durumları erkenden öğrenme şansına sahip olabilmeleri için mesleki alan uygulaması dersini almaktadırlar.

Spor yöneticiliği bölümü müfredat programında yer alan gerek ders içerikleri, gerekse öğretim üyesi kalitesi ile teorik ve uygulamalı dersleri geniş bir perspektif içinde sunmayı amaçlamaktadır.

Bu bölümden mezun olan öğrenciler spor medyası sektöründe yazılı ve görsel medyada, kamu ve özel spor klüplerinde yönetici, rekreasyon merkezleri yöneticisi olarak kabul görmektedirler. Özellikle fitness yönetimi, spor pazarlaması, spor tesisleri işletmeciliği gibi alanlarda da tercih edilmektedirler. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne bağlı merkez ve taşra teşkilatlarında çeşitli birimlerde tercihli olarak istihdam sağlama olanağını bulabilmektedirler.

Kuruluş Yılı  2008-2009
Puan Türü Özel Yetenek
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yerleşke Bilgisi Levent Yerleşkesi


Üniversitemiz belirli dönemlerde yapılan Özel Yetenek Sınavları ile öğrenci almıştır. Özel Yetenek Sınavı’na katılabilmek için ÖSYM’nin belirlemiş olduğu TYT puan türlerinin herhangi birinden 150 ve üstünde puan alma şartı yeterlidir.

Bölüm Başkanı Mesajı

Haliç Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Türkiye de Vakıf üniversitesi bünyesinde 2008 yılında kurulan ilk Yüksekokuldur. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 3 bölüm olarak kurulmuş olup, Spor Yöneticiliği bölümü, İngilizce hazırlık programı ile 5 yıl olarak planlanmış, ancak zaman içerisinde Türkçe eğitime geçmiş bir 4 yıllık bir bölümdür.

Yaklaşık 12 yıl içerisinde gerek akademik kadrosunun kalitesi, gerekse müfredat programının farklılığı ve mezunlarımızın çok iyi yerlerde istihdam etmesi neticesinde Spor Yöneticiliği Bölümü İstanbul da tercih edilen bir bölüm olarak daima ön sıralarda yer almış ve eğitim sektöründe kurumsal hafıza oluşturarak değer kazanmıştır.

Daima dinamik, değişmekten çekinmeyen, akademik kadrosunu mümkün olduğunca alanda yetkinlik sahibi, bilgi ve tecrübeyi aktaran öğretim görevlilerinden oluşturan, mezunlarının iş hayatına kolayca uyum sağlaması için programlarını geliştiren ve tam donanımlı öğrenciler yetiştirmeye özen gösteren bir bölüm olma hedefimiz vazgeçilmezdir. Bu çizgiden ayrılmadan hedeflerimizi daha da yukarı çıkararak kaliteli eğitim anlayışını devam ettirmek her zaman önceliğimiz olacaktır.

Sevgi ve Saygılarımla

Doç. Dr. İlhan ODABAŞ

Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı